Aktualności

Prezentacja włoskich etapów 70. Tour de Pologne UCI World Tour w Trentino

07.11.2012

Z ogromną dumą i satysfakcją, komitet organizacyjny Tour de Pologne, na czele z Dyrektorem Czesławem Langiem, ma przyjemność poinformować, że w 2013 roku nasz narodowy wyścig odbędzie się w dniach 27 lipca - 3 sierpnia i wystartuje z Trentino - Włochy.

Stosowna umowa została podpisana 7 listopada w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, gdzie za stołem prezydialnym zasiedli: Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa Tiziano Mellarini - Asesor Rolnictwa, Leśnictwa, Turystyki i Promocji Autonomicznego Regionu Trento, Piero de Godenz - Prezydent APT Val di Fiemme, Maurizio Rossini - Dyrektor Marketingu Trentino i Czesław Lang - Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

To jest coś całkowicie nowego dla Tour de Pologne, który w poprzednich edycjach tylko na krótko wyjeżdżał poza granice kraju. W 2013 roku wyścig obchodzi jubileuszową 70. edycję i wyruszy  z Włoch.

We Włoszech zaplanowano dwa etapy, oba w Trentino. Pierwszy etap odbędzie się 27 lipca z Rovereto do Madonna di Campiglio o długości 183,5 km. Drugi etap 28 lipca, wyruszy z Marilleva Val Di Sole i zakończy się na Passo Pordoi - sercu Dolomitów, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Etap będzie liczył 195,5 km.

- Wystartujemy za granicą, w kraju niesąsiadującego bezpośrednio z Polską ale bardzo nam bliskim. Obydwa kraje dzieli wiele kilometrów ale łączy historia i kultura - tłumaczy Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.  - Mam w pamięci przyjaźń i miłość, która od zawsze łączy mnie z Włochami, gdzie mieszkałem wiele lat, rozwijałem się sportowo i osiągnąłem wiele sukcesów  w karierze kolarskiej.

Ten projekt możemy realizować, dzięki znakomitej współpracy z Trentino Marketing, które  w 2013 r. będzie po raz czwarty partnerem Tour de Pologne i ta współpraca umocni się jeszcze bardziej podczas organizacji tych dwóch etapów.

We Włoszech mam bardzo dużo znajomych, z którymi się ścigałem i łączy nas wiele wspaniałych wspomnień, między innymi mój przyjaciel Francesco Moser, wujek Moreno Mosera zwycięzcy 69. Tour de Pologne. Francesco pochodzi właśnie z tego regionu, to on pomógł mi przy tym projekcie i przy wyborze trasy. Wyścig będzie przejeżdżał przez miejscowości i szczyty, które stworzyły legendę światowego kolarstwa takie jak Alpe di Pampeago i Passo Pordoi

Podczas drugiego etapu będziemy przejeżdżać przez miejscowość Francesco Mosera - Palù di Giovo. Jestem dumny, że możemy poprowadzić tymi drogami trasę 70. Tour de Pologne.

To będzie bardzo ważne wydarzenie nie tylko sportowe ale także medialne dla obu Państw bo po raz pierwszy we Włoszech, gdzie kolarstwo jest jednym z najważniejszych sportów, wystartuje zagraniczny wyścig z kalendarza World Tour. Tour de Pologne z roku na rok wzmacnia pozycję polskiego kolarstwa, coraz więcej młodych ludzi angażuje się w ten sport i co sezon rośnie liczba kolarzy z Polski w ekipach ProTeams - Kolarskiej Lidze Mistrzów.

Tegoroczny Tour de Pologne wygrał młody talent z Trentino – Moreno Moser, ale do ostatnich metrów walczył z naszym Michałem Kwiatkowskim, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej”.

- Myślę, że przyszłoroczna edycja będzie równie emocjonująca i być może miejsca na podium się odwrócą - mówi Czesław Lang.

Trentino i Polskę łączy nie tylko zamiłowanie do sportu, ale także turystyka. - Z roku na rok coraz więcej turystów z Polski wybiera piękne miejscowości regionu Trentino jako miejsce wypoczynku  w Dolomitach - dodaje Czesław Lang. Mam nadzieję, że przyszłoroczny Tour de Pologne w Trentino będzie także okazją dla Włochów żeby poznać jeszcze lepiej nasz kraj i zwiększyć turystykę włoską w Polsce.

WŁOSKIE ETAPY TOUR DE POLOGNE 201

Etap 1. Rovereto - Madonna di Campiglio, 183,5 km

Rovereto (start), Trento (lotna premia), Andalo (górska premia), Molveno, San Lorenzo in Banale (lotna premia), Passo Duron, Lungo Lago Riva del Garda (premia specjalna Trentino), Passo del Ballino (górska premia), Pinzolo (lotna premia), Madonna di Campiglio (górska premia i meta).

Etap 2. Marilleva Val di Sole – Passo Pordoi, 195,5 km

Marilleva Val di Sole (start), Val di Non, Fondo (lotna premia), Segno (premia specjlana Trentino), Palù di Giovo, Cembra (lotna premia), Cavalese (lotna premia), Passo Pampeago (górska premia), Passo Costalunga (górska premia), Canazei, Passo Pordoi (górska premia i meta).

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI